آشنایی با کلیات جوش و جوشکاری برای دوره توکار گاز خانگی

آشنایی با کلیات جوش و جوشکاری برای دوره توکار گاز خانگی


فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت


تعداد صفحات: 17


آشنایی با کلیات جوش و جوشکاری برای دوره توکار گاز خانگی


جوش و جوش کاری


تاریخچه جوشکاری برق:


جوشکاری برق صنعت نسبتا جدیدی است که تقریبا یکصد سال از کشف آن می گذرد ولی از شروع جنگ جهانی دوم با گامهای سریعی مراحل و پیشرفت خود را طی نمود.


در نیمه قرن اول نوزدهم دو دانشمند به نامهای دیوس و آرتوس شعله قوس الکتریکی را کشف کردند. در سال 1842 برای نخستین بار امتیاز کشف طریقه جوشکاری روی ورقه های نازک فلزی بوسیله قوس الکتریکی به نام یک موسسه انگلیسی به ثبت رسید. در سال 1877 همزمان با ساختن دیناموهای کوچک برای تولید جریان برق دستگاههای خیلی ابتدایی و ساده جوشکاری ساخته شد. وتحقیقات درباره آن ادامه داشت. تا اینکه در سال 1881 شخصی به نام DEMERITENS توانست با سری کردن تعدادی آکومولاتور عمل جوشکاری با برق را انجام دهد. در سال 1885 شخصی از اهالی روسیه به نام نیکلاس فون برناردوس روش دو میترتانس را تغییر داد به این ترتیب که قطعه کار را قطب منفی


 


روشهای اتصال :

در صنعت موارد بسیار زیادی است که مجبوریم دو یا چند قطعه فلز را به یکدیگر متصل کنیم که این اتصال به روشهای مختلف امکان پذیر است . روشهای اتصال به چند دسته تقسیم می شود:

1- اتصال مکانیکی (گیره ، مهره ، پیچ ، پرچ )

2- اتصال متالوژیکی (جوشکاری ، لحیم کاری)

3- اتصال شیمیایی (انواع چسب های معدنی و آلی)

البته نوع دیگر تقسیم بندی نیز به شرح زیر می باشد:

1- اتصالات موقت (پیچ ومهره ، پین ، خار، کشو وزبانه )

2- اتصالات نیمه موقت ( میخ و پرچ )

3- اتصالات دائم (جوشکاری ، لحیم کاری ، چسب ) در این نوع اتصال فلز مبنا دچار تغییر متالوژیکی می شود. (چون فلز مبنا برای یک بار دچار تغییر شده است لذا فقط برای یکبار اجازه تعمیر جوش داده می شود.)

موضوع این بحث بخشی از اتصالات دائم یا متالوژیکی است که به نام جوشکاری نامیده میشود.

تعریف جوشکاری :

اگر بخواهیم دو قطعه فلزی را به یکدیگر جوش دهیم باید با وسایل گوناگونی ناحیه اتصال ( شکاف ویا درز دوقطعه یعنی BEVEL) را حرارت داده وبه حالت ذوب یا خمیری برسانیم سپس بوسیله فشار مکانیکی ناحیه خمیری شکل را به هم فشرده و یا از فلز ثالثی جهت جوشکاری استفاده نماییم.


نوشته آشنایی با کلیات جوش و جوشکاری برای دوره توکار گاز خانگی اولین بار در میهن فایل پدیدار شد.

دانلود مستقیم فایل

به شما بازدید کننده محترم پیشنهاد میکنیم برای دانلود مقالات بیشتر به سایت اصلی ما مراجعه کنید کلیه مقاله ها به صورت اشتراکی و تایید شده در سایت قرار گرفته و همگی به صورت کامل می باشند ، پس از پرداخت هزینه محصول می توانید به مقاله دسترسی پیدا کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل از قسمت ارتباط با مدیریت سایت با ما در ارتباط باشید ./themes/default/images/download.gif مشاهده اطلاعات کامل این محصول
ADS Here !!!